חברת גאיה מחזור

מיחזור אלקטרוניקה ביתית – כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול

למרות שהמודעות למצבו העגום של כדור הארץ נמצאת בשיאה, החשיבות של מיחזור אלקטרוניקה עדיין נמצאת בחיתוליה. עבור כל אלו מכם שלא בטוחים מהי פסולת אלקטרונית, שמעולם לא חשבו על למחזר פסולת כזו ושלא בטוחים איך בכלל עושים את זה, קבלו את כל מה שצריך לדעת על נושא, שהתרומה שלו לקידום בריאותו של כדור הארץ יכולה להיות רבה.

מהו מיחזור של ציוד אלקטרוני ומדוע זה חשוב?

לפני מספר שנים קיבלה הכנסת הצעת חוק לטיפול סביבתי בסוללות בפרט ובציוד חשמלי אלקטרוני בכלל, לפיה יצרנים, משווקים ויבואנים מחוייבים לאסוף פסולת של ציוד חשמלי ולמחזר אותה. חקיקה זו מבוססת על העובדה, שהפסולת האקלטרונית, על אף שהיא מהווה אחוז מזערי מהאשפה המיוצרת מידי שנה בישראל, היא מגורמי הזיהום המרכזיים. פסולת אלקטרונית כוללת מכשירים חשמליים ומכשירים אלקטרוניים שיצאו מכלל שימוש, סוללות משומשות, מחשבים ששבקו חיים וכיוצא בזה. כאשר הללו מושלכים אל פחי הזבל הרגילים הם מוטמנים באדמה באתרי סילוק הפסולת, אך היות שהם מכילים חומרים מזיקים ומתכות רעילות, זמן ההתכלות שלהם הוא גבוה, מה שבתורו מייצר זיהום סביבתי ופוגע במאזן האקולוגי.

כאן נכנס לתמונה מיחזור האלקטרוניקה הביתית, המאפשר להשיב למעגל הייצור והצריכה חומרי גלם בעל ערך שקיימים בפסולת האלקטרונית הזו. המשמעות היא, שעל ידי מיחזור ניתן להפיק חומרים חדשים בעלי ערך. בדיוק כמו מיחזור של בקבוקי פלסטיק, של נייר, של פחיות שתייה או של פסולת בניין, מיחזור אלקטרוניקה ביתית מאפשר לפרק פסולת ולהחזירה למצב של חומר גלם כדי לייצר מוצרים חדשים. כך, ניתן לחסוך בחומרי גלם, לצמצם את בזבוז המשאבים, ובעת ובעונה אחת להפחית את כמויות הפסולת והזיהום. מיחזור אלקטרוניקה, כמו מיחזור של כל מוצר אחר, הוא חשוב גם מבחינה כלכלית, אם כן, וגם מבחינה אקולוגית.

איך ממחזרים אלקטרוניקה ביתית?

מיחזור אלקטרוניקה ביתית יכול להיעשות על ידי השלכת הציוד הישן בנקודת האיסוף השכונתית. טלפונים, מכשירים סלולריים, מחשבים וצעצועים אלקטרוניים – את כל אלה אפשר לזרוק בנקודות האיסוף המיועדות לכך. כאשר מדובר בציוד אלקטרוני כבד יותר, ניתן להעבירו למרכז המחזור העירוני או להשאירו לאיסוף בנקודת איסוף הרחוב שהוגדרה במיוחד לצורך כך. אז אמצו לכם הרגל ירוק נוסף והתחילו למחזר ציוד אלקטרוני, כדי שכולנו נוכל להרוויח וליהנות גם מחסכון באנרגיה, גם מסביבה נקייה יותר וגם מאיכות חיים גבוהה יותר.

דילוג לתוכן