חברת גאיה מחזור

מיחזור חומרי מתכת

כחלק מהמגמה העולמית לשמירה על איכות הסביבה הולך ותופס תאוצה כל התחום של מיחזור חומרים. מיחזור חומרים זוהי פעולה חיונית לשמירה על איכות הסביבה, שכן אחד הגורמים הקריטיים בזיהום הקרקע והמים נוצר כתוצאה מהתערמות הרי ענק של  פסולת שעומדת נייחת במוקדים שונים ברחבי המדינה ומזהמת את הסביבה באופן שיטתי. מיחזור חומרים היא פעולה שנוגעת לכל אחד מאיתנו, החל מבתי אב פרטיים שיכולים למחזר את המוצרים שנמצאים אצלם בשימוש יומיומי כמו קרטוני חלב, בקבוקי מים, עיתונים ישנים ועוד. כמו כן, לפעולת מיחזור חומרים שותפים גם חברות פרטיות, מוסדות ציבוריים ואפילו רשויות הערים המקומיות שמהוות חלק אינטגראלי בכל תהליך האיסוף של הפסולת למיחזור. על אף העובדה שבמקינת ישראל קיימת מודעות לאיכות הסביבה באופן כללי ולנושא מיחזור חומרים בפרט יש עדיין הרבה מקום לשיפור.

מהו מיחזור חומרים ? מיחזור חומרים משמעו הוצאה של חומרים שונים מזרם הפסולת והחזרתם לסך החומרים שנמצאים בשימוש. מיחוזר חומרים יכול להתבצע בשני אופנים. האופן הראשון של מיחזור חומרים הוא באמצעות התכה של החומר ושימוש נוסף בו, הפעם כחומר גלם. האופן השני בו נעשה מיחזור חומרים בא לידי ביטוי בהפיכתו של החומר הממוחזר אוטומטית למוצר אחר. היקפי מיחזור חומרים במדינת ישראל עומדים על 15 עד 20 אחוזים כאשר המטרה היא להמשיך ולהגדיל כמה שיותר את היקפי הפעילות של מיחזור חומרים. מיחזור חומרים היא פעולה חיונית שכן, מלבד הקטנת היקפי הפסולת, מיחזור חומרים למעשה מקטין את הצריכה האנושית במשאבי טבע שונים ובכך מקטין את הסיכון בשחיקת משאבי הטבע שללו. משאבי הטבע בהם האדם משתמש לצרכיו הפרטיים נמצאים בכמות מוגבלת ולא יתכן שימוש אינסופי בהם, לכן על מנת שבעולמינו ישארו משאבים דוגמאת פלדה, נחושת ועוד מיני מוצרים שונים מיחזור חומרים היא פעולה בלתי נמנעת שכל אחד מאיתנו מוכרח לבצעה.

אילו חומרים ניתנים למיחזור? מיחזור חומרים ניתן למעשה לבצע כמעט על כל סוג של חומר באשר הוא החל מפעולת מיחזור חומרים עשויים מתכות שונות דוגמאת ברזל, נחושת, אלומיניום וכיוצא בזה, פסולת בניין, מוצרי חשמל אלקטרוניקה, פלסטיק, נייר ועוד ועוד. ככל שחומרים מסויים פחות אורגניים בתרכובת שלהם כך החשיבות של מיחזור חומרים אלה  גדלה בהתאם- כך למשל חשוב מאוד לבצע מיחזור חומרים של מוצרים כמו בקבוקים ושקיות פלסטיק שכן מדובר בחומר שאינו מתפרק כלל בטבע ונותר לאורך שנים כאחד המזהמים העיקריים. מי מבצע מיחזור חומרים ?
מיחזור חומרים נעשה במפעלים מיוחדים המחזיקים מכונות לצרכים אלה במיוחד. תחום של מיחזור חמורים בארץ הוא מופרט ונמצא תחת השגחתו של המשרד לאיכות הסביבה. בארץ קיימות מספר חברות אשר מעניקות שירותי מיחזור חומרים .

אחת מהחברות הבולטות ביותר במשק הישראלי אשר מבצעות פעולת מיחזור חומרים זוהי חברת גאיה. חברת גאיה הוקמה בשנת 2005 ומאז מתפקדת כשחקן מוביל בזירה של תחום מיחזור חומרים. חברת גאיה רוכשת פסולת לצורך מיחזור חומרים, היא  מפעילה מוקדי איסוף פסולת בשש נקודות שונות בארץ, כאשר הפסולת שמועברת למפעלי החברה מנקודות האיסוף השונות עוברת מיון תחת פיקוחו של המשרד לאיכות הסביבה ולאחר מכן תהליך מיחזור. חברת גאיה מתמחה בפעולת מיחזור חומרים לרבות מתכות וחלקי אלקטרוניקה שונים ומעניקה שירות למיטב הלקוחות של המשק לרבות חברות פרטיות, מוסדות ציבוריים, גורמים בארץ ובחו"ל ואנשים פרטיים, ומהווה כיום את אחד ממוקדי מיחזור חומרים הדומיננטיים ביותר במדינה. חברת גאיה מאמינה בחינוך לאיכות הסביבה ולהגברת המודעות לצורך שקיים עבור מיחזור חומרים שונים ולכן מקפידה בהעברה של מסרים תמידיים להגברת המודעות.

דילוג לתוכן