מיחזור כבלים

התפתחותו של תחום הקלין-טק, מגמת הצמיחה של שימוש באנרגיה ירוקה והרחבת המודעות של האוכלוסייה באופן כללי לשמירה על איכות הסביבה כל אלה הן חלק מהסיבות להתחתפחותו של תחום המיחזור בכלל ונושא של מיחזור כבלים בפרט. מיחזור חומרים שונים לרבות מיחוזר כבלים, מיחוזר מתכות שונות וחומרים נוספים היא פעולה הכרחית אשר נעשית כיום, אך הקפיה אינם גדולים דיים. חשיבותו של מיחזור חומרים באופן כללי ופעולת מיחזור כבלים בפרט היא גבוהה לעין שיעור ומיחזור חומרים שונים ובמיוחד פריטים ספציפיים כמו מיחוזר כבלים היא פעולה שרלוונטית למוסדות ולפרטיים כאחד ולכן כל אחד יכול להצטרף למשימת המיחזור.

מהו מיחזור?

מיחזור כל חומר באשר הוא לרבות מיחזור כבלים זוהי פעולה שבמסגרתה למעשה מוציאים חומרים שונים מרצף הפסולת הכולל ומייעדים להם שימושים אחרים. מיחזור של חומרים שונים יכול לשמש לצורך יצירת חומרי גלם חדשים או במקרים של מיחזור כבלים לדוגמא יכול לשמש לצורך הפיכה של החומר הממוחזר למוצר חדש. נכון להיום, סך כל החומרים אשר עוברים תהליך מיחזור, לרבות מיחזור כבלים ,עומד על כ- 20 אחוז מסך הפסולת הכללית, והיד עוד נטויה. משקי הבית יכולים לתרום רבות להגדלת אחוז הפסולת הממוחזרת על ידי מיחזור כבלים, מיחזור בקבוקים, מיחזור עיתונים וכיוצא בזה. חשיבותו של מיחזור, לרבות מיחזור כבלים באה לידי ביטוי בשני רבדים, הראשון הוא צמצום היקפי הפסולת שאינם מתקלים ומתערמים להרי ענק במקומות מסויימים בארץ, דבר שמגדיל עוד יותר את חשיבותו של מיחזור כבלים שכן הם עשויים פלסטיק שאינו מתקלה כלל.

הסיבה השנייה לחשיבותו של מיחזור חומרים שונים לרבות מיחזור כבלים הוא בצמצום הקפי השימוש במשאבי טבע שונים כמו מתכות שונות וחומרים נוספים. מיחזור כבלים לדוגמא היא פעולה המשלבת בתוכה מיחזור של כמה חומרים במקביל וכך למעשה החסכון גדל. כדאי לציין שבעת מיזור של חומרים שונים ובמקרים ספציפיים אף בפעולת מיחזור כבלים ניתן לקבל בעד מסירת הפסולת החזר כספי כלשהו.

מה ממחזרים?

מיחזור היא פעולה אשר ניתן ליישמה כמעט על כל חומר – החל ממיחזור בקבוקי פלסטיק, מיחזור כבלים ועוד. ככל שהחומר פחות מתקלה, דוגמאת פלסטיק הממוחזר בעת הליך של מיחזור כבלים , או חומר שמשאביו בטבע בסכנה כמו מתכות שונות, כך חשיבותה של פעולת המיחוזר גדלה. אם כך סוגי המיחזור שקיימים הם מיחזור חומרי אלקטרוניקה, מיחזור כבלים, מיחזור מתכות, מיחזור חלקי רכבים, מיחוזר נייר ועוד ועוד. כפי שניתן לראות, פעולת המיחזור לא בהכרח מתבצעת על חומרי גלם בלבד אלא ניתן למחזר אפילו מוצרים דוגמאת ספציפיים כמו מיחזור כבלים או מיחזור חלקי אלקטרוניקה שונים ולהופכם ישירות למוצרים אחרים.

מי מבצע את פעולת המיחזור?

את פעולת המיחזור, לרבות מיחזור כבלים מבצעות חברות שונות במשק אשר עובדות בדרך כלל בשיתוף פעולה עם גורמים שונים כמו המשרד לאיכות הסביבה לגודמא. החברות אשר פועלות למען מיחזור חומרים, לרבות מיחזור כבלים מעמידה לרשות לקוחותיה נקודות איסוף שבהן נאסף למעשה אותו זבל שמטרתו להגיע למיחזור. פעולת המיחזור עצמה, לרבות מיחזור כבלים וחומרים אחרים נעשית במפעלי החברה עצמה, כך שהפסולת המיועדת למיחזור אמורה להגיע בסופו של דבר אל המפעל.

אחת החברות הפעילות יותר בשוק בתחום המיחזור באופן כללי ובנושא של מיחזור כבלים בפרט זוהי חברת גאיה ישראל. חברת גאיה פועלת בארץ למעלה מארבע שנים ומהווה את אחד ממקורות המיחזור, ובין היתר מיחזור כבלים ,הדומיננטיים במדינת ישראל. חברת גאיה מעניקה שירותי מיחזור לחומרים שונים לרבות מיחזור מתכות, מיחזור כבלים, מיחזור חלקי אלקטרוניקה וכיוצא בזה. מעבר לפעולת מיחזור כבלים וחומרים נוספים, חברת גאיה מעניקה שירותים משלימים לשירותי מיחזור כבלים ויתר החומרים כמו קנייה של החומרים, איסופם ומיון של כל אותם החומרים שרוצים למחזר.  חברת גאיה עובדת עם חברות, מוסדות ציבוריים, גופים פרטיים וכיוצא בזה, כאשר הפיקוח על מיון החומרים בעת פעולת מיחזור כבלים וחומרים נוספים נעשה תחת פיקוחו של המשרד לאיכות הסביבה. חברת גאיה מעניקה שירותי איסוף פסולת לצורך מיחזור לרבות מיחזור כבלים בשישה סניפים שונים אשר פזורים ברחבי הארץ, ולמעשה מהווה את אחד ממוקדי מיחזור כבלים הדומיננטיים במדינה. חברת גאיה פועלת למען הגברת המודעות לשמירה על איכות הסביבה ועל העברת מסרים תמידיים לעידוד של תרבות המיחזור באופן כללי ותחום של מיחזור כבלים בפרט.