מתכת וברזל קיימים בעולם מזה מאות בשנים, המתכת הפכה להיות בעידן המודרני חומר נפוץ שיש לו שימושים רבים ויחד עם זאת היא הפכה להיות חומר יקר, כמות המתכת הקיימת בטבע אשר נכרית ממכרות הברזל הקיימים בטבע  מצטמצמת עם השנים והפתרון היחיד למציאות זו הוא מיחזור מתכת  .
ואכן היום מיחזור מתכת הוא תהליך נפוץ שרבים משתמשים בו משום שהוא עדיף על פני יצור מתכת מקורית המגיעה מהטבע. מדינות רבות בעולם וגם במדינת ישראל מתבצע מיחזור  מתכת ברמות שונות , יש מדינות שבהן מיחזור מתכת הוא חובה ע"פ חוק, במדינות אלו כל מי שמייצר מוצר מתכת כמו רכב או מנוף, חייב גם לדאוג לתהליך של מיחזור מתכת שבסופו אותו מוצר יהפוך לחומר גלם מתכתי. בישראל אין עדיין חוק המחייב מיחזור מתכת , אך גורמים פרטיים רבים הקימו חברות העוסקות בתחום של מיחזור מתכת משום שהם כמו גורמים רבים אחרים בעולם הבינו את הפוטנציאל הכספי והסביבתי הגלום בענף המחזור לסוגיו.

מיחזור מתכת יש לו לא מעט יתרונות :

  • תהליך של מיחזור מתכת זול יותר מייצור מתכת המגיעה ממכרות הברזל בטבע , מוצר שמקורו שמתכת ממוחזרת יהיה זול יותר ממוצר שמיוצר ממתכת מקורית מהטבע.
  • מיחזור מתכת מצמצם השימוש באנרגיה – תהליך של מיחזור מתכת קל יותר לביצוע מאשר תהליך של ייצור מתכת מקורית המגיעה מהטבע, ולכן הוא אינו דורש שימוש רב באנרגית החום והבעירה, מיחזור מתכת אינו מייצר זיהומם כה גדולים מאנרגיה , ומצליח לשמור טוב יותר על סביבה נקייה.
  • מיחזור מתכת מקטין את כמות הפסולת המתכתית הקיימת סביבנו- מיחזור מתכת מעניק לנו פתרון מצויין לגרוטאת הרכב הישן  ושאר הכלים העשויים מתכת , מיחזור מתכת מאפשר לנו להשתמש במתכת  שבגרוטאה  הישנה וכך איננו צריכים לזרוק את הגרוטאה בצדי הכביש או באמצע השדה .
  • מיחזור מתכת שומר על משאבי הטבע המעטים שנותרו סביבנו – ככל שנייצר יותר מוצרים בעזרת מיחזור מתכת כך לא נזדקק לגזול מהטבע את המשאבים הבודדים שנותרו בו, מיחזור מתכת מונע המשך כריית עופרות ברזל מהטבע.

אז מה זה בכלל מיחזור מתכת?

מיחזור מתכת מתבצע בעזרת תנורי כבשן שהחום שלהם מגיע ל-1800 מעלות צלזיוס, בתנורים אלו מתבצע תהליך של התכת המתכת והעברתה לתבניות יציקה והפיכתה לחומר גלם חדשי.
יש היום שני סוגים עיקרים של מיחזור מתכת שפועלים בהתאמה ל-2 סוגי המתכת הקיימים בעולם.
מתכת מחולקת למתכת ברזלית ומתכת אל-ברזלית , המתכת הברזלית כוללת בתוכה חומרים כמו פלדה, וברזל ואילו מתכת אל-ברזלית היא מתכת קלה כמו נחושת, נירוסטה, אלומיניום ועוד.
הקושי הרב בהוצאה לפועל של תהליך מיחזור מתכת הוא התהליך של איסוף וליקוט המתכות הפזורות ברחבי הארץ, חברות העוסקות בתחום של מיחזור מתכת הקימו לעצמן מערך שלם שעוסק באיסוף המתכות המשומשות שניתן למחזרן.

שוק המחזור בישראל, מתפתח לאיטו , היום יש לא מעט חברות העוסקות בתחום של מיחזור מתכת או חברות משנה שעוסקות באיסוף המתכת ומתווכות בין החברות הגדולות שלהן יש את תנורי הכבשן  הגדולים , לבין הציבור הרחב שמעוניין להיות שותף בתהליך של שמירה על כדור הארץ וביצוע מיחזור לסוגיו.
אחת החברות הבולטות בתחום של מיחזור מתכת היא חברת גאיה , חברת גאיה מפעילה את מרכז גאיה שבו מתבצעים תהליכי מיחזור מתכת , ומיחזור פסולת אלקטורניקה,  חברת גאיה היא חברה מקצועית ובעלת נסיון וידע מקצועי רב בכל הקשור לתחום של  מיחזור מתכת , החברה פועלת בהתאם לתקנות המשרד לאיכות הסביבה ויש לה רשיון של המשרד לאיכות הסביבה.
אז בפעם הבאה שהמקרר או מכונת הכביסה מתקלקלים, במקום להעמיד אותם על המדרכה הקרובה לביתכם פשוט צרו קשר עם מרכז גאיה ואנו כבר נדאג לאסוף את המוצרים הללו , לבצע בהם מיחזור מתכת ולהפוך אותם לחומרי גלם איכותיים ויעילים .

 

Rate this post