חברת גאיה מחזור

התקשרות עם חברה אשר קונה מחשבים לפירוק – מה אומר החוק?

מחשבים כלולים בהגדרה של פסולת אלקטרונית, מה שאומר שחייבים לטפל בהם באופן קפדני ביותר כשהם מסיימים את מחזור חייהם, וזאת משום החומרים הרעילים שנמצאים בתוכם בכמויות גדולות, ללא יכולת התפרקות טבעית בתנאי הטמנה רגילים. הדבר מוגדר היטב בחוק פינוי פסולת אלקטרונית אשר נחקק ב-2014 וקובע כי יש לפנות כל פסולת מחשבים רק למקומות מורשים לשם תהליכי מיחזור והטמנה מסודרים. התהליך אמור להתבצע באמצעות חברה אשר קונה מחשבים לפירוק, ומייד תבינו על מי מוגדרת החובה להתקשר עם חברה שכזאת.

חובת המשווקים

עד הוצאת החוק, הנטל על פינוי מכשירים אלקטרוניים ומחשבים נפל על כתפיהן של הרשויות המקומיות. בכל פעם שאדם או עסק רצו להחליף מחשבים או ציוד אלקטרוני אחר, הם היו משליכים אותם בקרבת מקום והרשות המקומית היתה מבצעת את האיסוף. חוק פינוי פסולת אלקטרונית קובע כי הנטל חל כעת על היבואנים והמשווקים, כך שעליהם לוודא כי אחוז מסויים מסך כל מכירותיהם חוזר בחזרה מהלקוחות אל מרכזי האיסוף והמיחזור לפסולת אלקטרונית.

כיצד הדבר מתבצע? כאשר רוכשים מחשב חדש, היבואן או המשווק אמורים להציע את פינוי המוצר הישן ללא תמורה כלשהי, וכך מונעים את השלכת המוצר הישן ברחוב. בנוסף על היבואן והמשווק להתקשר עם חברה מסודרת אשר קונה מחשבים לפירוק כדי שתיקח מהם את המחשבים המשומשים שאספו ותעביר את הפסולת להמשך דרכה.

חובת מקומות עבודה

גם מקומות עבודה מחוייבים לחוק הפסולת האלקטרונית, מהסיבה שהם עובדים עם מספר רב של מחשבים. בשלב מסויים מגיע הצורך בהחלפתם ועל פי החוק אסור כמובן להשליכם ככה סתם במקום שאינו מאושר לכך. במילים אחרות, אם אתם בעליו של מקום עבודה והחלטתם להשליך לפח הפסולת הרגיל מחשבים, כבלי חשמל וכו', אתם עוברים על החוק. לכן כדאי מאוד שגם אתם תתקשרו עם חברה אשר קונה מחשבים לפירוק, כדי שתעזור לכם לפנותה באופן חוקי ולגיטימי להמשך דרכה.

האם ניתן להתקשר עם כל חברה?

לפי לשון החוק יש להתקשר אך ורק עם "גוף יישום מוכר", כשהכוונה היא לחברה שקיבלה את אישור המדינה לעסוק בפינוי ומיחזור פסולת אלקטרוניקה. התקשרות עם קונה מחשבים לפירוק שאינו מחזיק באישור, מהווה עבירה פלילית שטומנת בחובה גם קנסות כבדים. רק התקשרות עם חברה מורשית אכן תסתיים בתהליכי הטמנה מסודרים של המחשבים, תוך כדי פירוק של החומרים שבתוכם על מנת למחזר את מה שניתן לשם השגת חומרי גלם לשימוש חוזר.

דילוג לתוכן