חברת גאיה מחזור

מה עושים עם סוללות ישנות שכבר לא עובדות? ממחזרים

צברתם ערימה של סוללות ישנות שיצאו מכלל שימוש? החלטתם לאחסון אותן במקרר כי סיפרו לכם שזה משפר את אורך חיי הסוללה? אז זהו, שסוללה שכבר לא עובדת לא תחזור לתפקד, לא משנה היכן תשימו אותה.

לכן, הפתרון ההגיוני ביותר הוא למחזר אותה. אם זה עדיין לא ברור לכם, הנה כל הפרטים שיהפכו אתכם ירוקים יותר.

מיחזור סוללות הוא קונספט יחסית חדש

החיים על כדור הארץ הופכים יותר ויותר מאתגרים. ככל שתרבות השפע מתפתחת, ככל שהטכנולוגיה מגיעה לשיאים חדשים וככל שאנחנו קונים יותר, משאבי כדור הארץ מתדלדלים, האטמוספירה נפגעת, האוויר הופך פחות נקי ואם לא נעשה מאמץ לאומי לשמור על הכדור הזה החיים שלנו עליו יהפכו מהר מאוד לסיוט. לקונטקסט הזה נכנסים מאמצי המחזור, שנועדו לייצר חומרי גלם חדשים ממוצרים ישנים שיצאו מכלל שימוש. מיחזור, אם כן, הוא דרך נפלאה להגן על משאבי הטבע, לשמור על הסביבה שלנו נקייה יותר, להפחית את כמויות הפסולת ולהיטיב את החיים של כולנו על כדור הארץ. למרות שחשיבות המיחזור הפכה כיום לקונצנזוס של ממש, ועל אף שהבית הממוצע בישראל ממחזר מוצרי פלסטיק, המיחזור של סוללות עדיין אינו כה רווח.

עד לאחרונה לא נמצא בישראל פתרון מיחזור ממשי לסוללות, והפעולות היחידות שנעשו הן איסוף הסוללות והעברתן לאתר הטמנה מיוחד כדי למנוע חלחול של החומרים המסוכנים שקיימים בהן לאדמה ולמי התהום. הבשורה הטובה היא, שהיום בזכות העלייה במודעות לחשיבותו של המיחזור, גם בתחום הסוללות ומכשירי האלקטרוניקה, קיימת אפשרות גם למחזר סוללות.

איך עושים את זה?

דרך אחת היא להעביר את הסוללות המשומשות לבית עסק המוכר סוללות. על פי חוק, בתי עסק כאלה מחויבים להציב בשטחם מיכלים לאיסוף סוללות, אליהם ניתן להשליך את הסוללות הישנות. גם אם לא רכשתם באותה חנות דבר, אתם יכולים עדיין להגיע למקום עם הסוללות הישנות ולהשליך אותן למיכל הייעודי הרלוונטי.

מיכלים כאלה ניתן למצוא ברבים מסניפי רשתות השיווק המוכרות כמו: המשביר, ניו-פארם, אלקטרה, פרטנר, שופרסל ועוד.

משם יילקחו הסוללות למפעל מיחזור מיוחד, במקום "להיקבר" מתחת לאדמה, מה שאולי מונע חלחול של חומרים מסוכנים שפוגע במאזן האקולוגי, אך עדיין לא תורם למאבק בצמצום במשאבים. דרך נוספת למחזר סוללות היא להשליך אותן למוקדי האיסוף של הרשויות המקומיות, שמחויבות גם הן להציב מיכלי מחזור ייעודיים לסוללות.

דילוג לתוכן