מיחזור אלקטרוניקה

התקשרו אלינו עכשיו ל- 1800-800-878

או השאירו פרטים בטופס הצור הקשר ואנחנו נחזור אליכם בהקדם.

(אנחנו לא מפנים מוצרי חשמל מבתים פרטים.)

אחד מסוגי הפסולת המזיקים ביותר לסביבה הוא הפסולת האלקטרונית, שקרויה גם "פסולת אלקטרוניקה" ובאנגלית E-waste. אמנם לא מדובר בפסולת הנפחית ביותר, אך השפעותיה המזיקות גדולות עד לאין שיעור מאשר פסולת ביתית רגילה. במדינות רבות בעולם מיחזור אלקטרוניקה הינו מתקדם ביותר ומוסדר בחוקים רבים. במדינת ישראל סוג זה של מיחזור נמצא עדיין בחיתוליו אך ניצנים של חוק והסדרה כבר נותנים את אותותיהם וכיום עשרות אלפי טונות של פסולת אלקטרונית מועברים למיחזור מדי שנה, במקום להיקבר באדמה.

מהי פסולת אלקטרוניקה?

פסולת אלקטרוניקה מוגדרת ככל סוג של פסולת שכוללת בתוכה רכיבים אלקטרוניים או מקורות כוח. יוצא מכך כי האדם הינו למעשה צרכן "כבד" של מוצרי אלקטרוניקה, שנצרכים, מסיימים את תפקידם ומושלכים לפח. בקטגוריה זו ניתן למצוא מוצרים רבים שכוללים מכשירי חשמל ביתיים (ממקרר ועד טוסטר קטן), מכשירי תקשורת, סוללות, מכשירים רפואיים, כבלים, אמצעי תאורה ועוד.

מה מזיק בפסולת אלקטרוניקה?

עד לשנים האחרונות, פסולת אלקטרוניקה הייתה מושלכת ונטמנת באדמה, יחד עם שאר סוגי הפסולת הביתית. אלא שבמהרה הסתבר כי לעומת הפסולת הביתית, שמתפרקת לאיטה עם מינימום שיירים רעילים, החומרים השונים המצויים במוצרים אלקטרוניים מחלחלים לאדמה, אינם מתפרקים ומגיעים למי השתייה שלנו ולבעלי החיים. האופי של חומרים אלו הוא אי יכולת לעבור פירוק ביולוגי ולכן הם מצטברים בגופם של הצורכים אותם.

ארסן, קדמיום, ניקל, זרחן, מעכבי בערה, כרום שש ערכי, כספית, בריליום ושאר חומרים מזיקים ומתכות כבדות, כל אלו ידועים כמחוללי מחלות וכגורמים למומים בעוברים. נזק נוסף של פסולת אלקטרוניקה הוא זה הכלכלי. השלכת הפסולת והטמנתה גורמת לאובדן של חומרי גלם שבהם ניתן לבצע שימוש חוזר וצורך בהמשך כרייה ויבוא. משאבי טבע אלו הינם מוגבלים וסילוקם כפסולת פשוט יגרום לדלדול כמותם הפנויה ועליית מחיר תלולה בטווח הזמן הלא רחוק מדי.

אז מה עושים? ממחזרים!

מטרת-העל של כל מי שעוסק בתהליכי מיחזור אלקטרוניקה היא להשיב כמה שיותר חומרי גלם לשימוש מחדש ולמנוע את הטמנת הפסולת. אלא שמדובר במשימה לא פשוטה. לעומת מיחזור של בקבוקי פלסטיק, נייר ואפילו מוצרי טקסטיל, פסולת אלקטרוניקה אינה מגיעה בצורה הומוגנית – המכשירים עצמם עטופים במסגרות פלסטיק או מתכת, המתכות הכבדות "מסתתרות" בתוך מעגלים אלקטרוניים, זהב עובר בתוך חיווט של כבלי תקשורת שעטופים בפולימר מבודד וכו'.

יוצא מכך כי תהליך המיחזור של פסולת אלקטרוניקה הוא מסובך, מורכב וכולל עבודת ידיים רבה. ראשית כל, הפסולת מגיעה למרכז מיון גדול, בה היא מופרדת למוצרים שונים בהתאם לסוג הטיפול הנדרש עבורם. לאחר מכן הפסולת מתחילה את תהליך המיחזור עצמו, שכולל הפרדה מלאה של החומרים המרכיבים אותה עד להפיכתם לחומרי גלם לשימוש חוזר.

המדינה וחברת גאיה מבינים – מיחזור אלקטרוניקה הוא הכרחי

גם מנהיגי מדינת ישראל הבינו שאם לא נפעל במהרה, ללא ירחק היום בו העולם שלנו יהיה מלא בפסולת אלקטרונית מזהמת בכמויות עצומות שיגרמו לנזקים בלתי הפיכים. משום שכך, הוחלט כי כל יבואן, ספק או משווק חייב לעמוד ביעדי שליחת מוצרים אלקטרוניים ישנים למיחזור על פי קריטריונים שיועדו לו בחוק. גם על רשויות מקומיות חל האיסור על השלכת פסולת אלקטרונית במקום שאינו מיועד לכך.

מהי הדרך הקלה ביותר לבצע מיחזור אלקטרוניקה? לפנות אל חברת המיחזור גאיה, אשר הינה חלוצה פורצת דרך בתחום מיחזור הפסולת האלקטרונית והמתכות בישראל. אנו נשמח לרכוש את הפסולת שנמצאת ברשותכם, נאסוף, נמיין ונמחזר אותה בצורה היעילה ביותר. כך תרוויחו רווח כפול – גם מבחינה כספית וגם מבחינת שמירה על עולם ירוק ובריא יותר לכולנו.

מיחזור אלקטרוניקה – כל הדרכים לעשות זאת

מדהים לגלות שכל אותם מכשירים אלקטרוניים שמשרתים אותנו ובלעדיהם לא היינו מסוגלים לדמיין את חיינו, מאיימים בסופו של דבר על קיומנו ברגע שהם מסיימים את אורך החיים שלהם. ואכן, פסולת אלקטרוניקה הינה פסולת מזהמת ביותר שגורמת לא רק לזיהום סביבתי חמור, אלא גם להתפתחות מחלות רבות באוכלוסייה. המזהמים הגדולים ביותר – מחשבים, ציוד תקשורת, טלפונים חכמים, סוללות, מצברים ונורות. לאור זאת, המדינה מבצעת מאמצים אדירים על מנת שכל אחד יבצע מיחזור אלקטרוניקה ככל שניתן. גם אתם רוצים להצטרף למאבק החשוב הזה? מייד תבינו כיצד תוכלו לבצע מיחזור של פסולת אלקטרונית בצורה קלה ויעילה.

המקרה של אנשים פרטיים

כאנשים פרטיים ובעלי משפחות, בוודאי גם אצלכם בבית ישנם מוצרי אלקטרוניקה רבים. הירידה במחירים של המוצרים הללו לאורך השנים גורמת לכך שקצב הרכישות רק הולך עולה ובהתאם לכך מצטברת הפסולת בכמויות עצומות. כלקוחות פרטיים עליכם לדעת כי על פי החוק חל איסור להשליך מוצרי אלקטרוניקה ישנים לפח האשפה הרגיל. למעשה, הפחים הירוקים השכונתיים מיועדים אך ורק לפסולת ביתית ואין להשליך לתוכם סוללות, כבלים ומכשירי חשמל ואלקטרוניקה. אם אתם מעוניינים לתרום לתהליכי מיחזור אלקטרוניקה עליכם לפעול באופן הבא:

  • להימנע מהשלכת פסולת אלקטרונית לפחים "רגילים".
  • להתקשר לרשות המקומית ולשאול היכן ממוקמים פחים מיוחדים להשלכת פסולת אלקטרונית.
  • להשליך מוצרי חשמל כבדים ליד הפחים הירוקים, במקום שאינו חוסם את המדרכה. והרשות המקומית כבר תדאג לאסוף את הפסולת ולפנותה לתהליכי מיחזור.
  • לבקש מחברת ההובלה שמספקת את המוצרים החדשים שהזמנתם לפנות את הישנים ללא עלות. לפי חוק החברה מחוייבת לכך והמוצרים הללו מועברים למיחזור.
  • יש בידיכם סוללות? השליכו אותן רק בפחי מיחזור ייעודיים שמחוייבים להימצא אצל כל ספק שעוסק בממכר סוללות (חנויות חשמל ומוצרי אלקטרוניקה, מרכולים, פארמים וכו').

במידה ולא תקפידו על כך, מוצרי האלקטרוניקה הישנים שלכם יוטמנו באדמה עם הפסולת הרגילה, ישחררו חומרים רעילים לאדמה ומשם יגיעו למי התהום ולכוסות השתייה שלכם. רעלים אלו מצטברים בגוף וגורמים בסופו של דבר לבעיות בריאות קשות. הרשויות המקומיות והמוכרנים השונים מחוייבים על פי חוק להתקשר עם חברות מיחזור שיציבו את אותם פחים ייעודיים ויפנו אותם לאתרי מיחזור ואין סיבה כי לא תנצלו זאת.

המקרה של בעלי עסקים

חוק מיחזור פסולת אלקטרוניקה קובע כי כל מי שעוסק בייצור, ייבוא או שיווק של מוצרי חשמל ואלקטרוניקה מחויב בשליחת מוצרים למיחזור בכמות זהה לזאת שסופקה על ידו ללקוחות. זו הסיבה מדוע על פי חוק כאשר מזמינים מוצר חשמלי חדש, חברת ההובלה מחויבת לפנות את המוצר הישן ללא תשלום מצד הלקוח. אם אתם בעלי עסקים שכאלה, הדרך הטובה והיעילה ביותר שתעזור לכם לשמור על תהליכי מיחזור אלקטרוניקה קבועים ומסודרים, היא באמצעות התקשרות עם חברת גאיה. אנו נרכוש מכם את כל הפסולת שברשותכם ונדאג לפנותה לטובת מיחזור ומיצוי חומרי הגלם מתוכה לשימוש חוזר.

תהליך ההתקשרות עימנו כולל ייעוץ שיעזור לכם לעמוד בכל תנאי החוק, הצבת פחי מיחזור ייעודיים בשטח המתחם, פינוי קבוע או מתואם מראש של הפחים וכל זאת ללא תשלום. גם כמנהלי מוסדות, ארגונים ומקומות עבודה בתחומים אחרים רצוי כי תתקשרו עימנו (למרות שאתם לא מחוייבים לכך לעומת ספקים, יצרנים ויבואנים של מוצרי אלקטרוניקה), מאחר ובמידה ותשליכו את הפסולת האלקטרונית שלכם (מחשבים ישנים למשל) במקום שאינו מיועד לה, הרי שאתם מסתכנים בקנסות אדירים ואפילו אישומים פליליים. ההתקשרות עם חברת גאיה תמנע מכם את הסיכונים הללו, ועל הדרך תוכלו גם אתם לתרום לעולם ירוק ובריא יותר לכולנו.

צלצל אלינו עכשיו וקבל הצעת מחיר

1800-800-878

(אנחנו לא מפנים מוצרי חשמל מבתים פרטים.)