חברת גאיה מחזור

מיחזור כבלים – החשיבות ודרכי הביצוע

חלק בתי נפרד מהתשתית של כל מבנה כולל שימוש בכבלים אשר משמשים להעברת כוח או מידע דיגיטלי. גם מרבית מכשירי החשמל שלנו כוללים בתוכם כבלים מסוגים שונים. לא משנה באיזה סוג של כבל מדובר, הרי שכולם כוללים בתוכם חומרים שונים שנחשבים למזהמים סביבתיים חמורים, בשל העובדה שאינם מתכלים.

חוק המיחזור בישראל אמור לכלול בקרוב סעיף מיוחד שיכלול התייחסות ברורה ומסודרת לתהליכי מיחזור כבלים במטרה לעצור את הזיהום הסביבתי החמור, כשכרגע ניתן לבצע את התהליך באמצעות חברות מיחזור שמציעות את השירות. מדוע כדאי לפנות לחברה שכזאת? וכיצד מבוצע תהליך המיחזור בפועל? להלן התשובות.

מיחזור כבלים – מדוע זה כל כך חשוב?

כבלים משמשים כאמור כתשתית בכל מבנה ואף נמצאים בכל מכשיר חשמל סטנדרטי, כך שאורכם המצטבר עשוי להגיע לכדי מאות מטרים ואף קילומטרים רבים ולו אף בדירת מגורים ממוצעת. הכבלים השונים מכילים חומרים מבודדים (מגומי או סיליקון בדרך כלל) שעוטפים את האלמנט שמשמש להולכה, מה שעשוי להיות מורכב מנחושת, ברזל, אלומיניום ואפילו זהב.

הפנייה אל חברה המספקת שירותי מיחזור כבלים חשובה מאוד מבחינת ההיבט של החומרים הללו, הן המבודדים והן המוליכים:
• החומר המבודד – בין אם בהטמנה באדמה ובין אם בשריפה, משחרר חומרים רעילים שפוגעים בנו ובסביבה.
• החומר המוליך – עשוי מחומרים שערכם רב והם ניתנים לשימוש מחדש, מה גם שכרייתם גוזלת המון משאבי זמן וכסף וגורמת לזיהום אוויר.

תהליך המיחזור למעשה מונע את הזיהום החמור, וכך גם נשמר המחיר של המתכות, שעוברות שימוש מחדש עם צורך מופחת בכרייה ויבוא שלהן.

כיצד מבצעים מיחזור כבלים?

עד שלא ייקבע חוק מיחזור מסודר בנושא, הרשויות המקומיות נשענות על חוק "איסור השלכת פסולת", שאומר שאין להשליך פסולת במקום שאינה מאושר עבורה. כך שהליך המיחזור למעשה מונע מכם לבצע עבירה פלילית ואף תשלום של קנסות כבדים. על מנת לבצע מיחזור כבלים כל שיש לעשות זה לפנות אל חברה המתמחה בנושא, והיא כבר תגיע לבית העסק, המפעל, מתחם התעשייה או הבנייה, ותפנה את הכבלים שמוגדרים כפסולת.

חברה שכזאת אינה מטמינה את הפסולת אלא ממחזרת אותה. הכבלים עוברים מיון ידני, החומר המבודד מופרד מהחומרים המוליכים, ומשם מבוצעת הפרדה פיזיקלית של חומרים אלו לפי תכונותיהם. לאחר ההפרדה ניתן להתיך את המתכות ולהפוך אותן לחומרי גלם מחדש. החומרים המבודדים אף הם ניתנים לשימוש מחודש ונמנעת השלכתם במטמנות במרבית המקרים.

דילוג לתוכן