מיחזור פסולת אלקטרונית – כל מה שרציתם לדעת

התקשרו אלינו עכשיו ל- 1800-800-878

או השאירו פרטים בטופס הצור הקשר ואנחנו נחזור אליכם בהקדם.

(אנחנו לא מפנים מוצרי חשמל מבתים פרטים.)

 

במאמר שלפניכם נדון במיחזור פסולת אלקטרונית ונשיב לשאלות שכיחות בנושא, לרבות מה כוללת פסולת אלקטרונית, מהן הסיבות להופעתה, מהם נזקיה, מה החוק קובע בנושא, כיצד מתבצע תהליך של מיחזור פסולת אלקטרונית ועוד.

מהי פסולת אלקטרונית?

בכל שנה נוצרת עוד ועוד פסולת אלקטרונית. מדובר בתופעה שממדיה הולכים ותופחים בכל רחבי העולם. פסולת זו כוללת מכשירי חשמל לא תקינים, או מכשירים שעומדים לקראת סוף חייהם, או מכשירים שבעליהם מאסו בהם מסיבות אחרות. מדובר במגוון רחב של מכשירים, לרבות מקפיאים ומקררים, מחשבים, מסכים, מדפסות, ציוד היקפי, טלוויזיות, נורות לדים, מיקרוגלים, מאווררים, מכשירי טלפון ועוד.

חברות גדולות (ובפרט חברות היי טק) נוטות להחליף לעיתים תכופות את הציוד האלקטרוני שברשותן וכך גדלה עוד יותר כמות הפסולת האלקטרונית. למרבה הצער, פסולת אלקטרונית כוללת מגוון רב של מתכות, שהטמנתן באדמה עשויה לשחרר גזים רעילים ולהוביל לנזקים סביבתיים כבדים (שעליהם נפרט בהמשך). לכן, אין מנוס מלצמצם את כמות הפסולת האלקטרונית.

כדי להבין עד כמה כמות הפסולת האלקטרונית גדלה במהירות מסחררת, רק חשבו כמה פלאפונים החלפתם בשנים האחרונות? התשובה לשאלה הזו עשויה לתת לכם מושג על כמות הפסולת האלקטרונית המצטברת על פני כדור הארץ. כמובן שלא מדובר רק בפלאפונים, אלא בכל מוצר אלקטרוני שאינו בשימוש. בחלק הבא, נרחיב על הסיבות להצטברות פסולת אלקטרונית.

מהן הסיבות להצטברות פסולת אלקטרונית?

יש מגוון סיבות להתגברותה של התופעה:

מכשירים מיושנים המבוססים על טכנולוגיות של פעם – כמו מסכים מאסיביים, פקסימיליות, מערכות סטריאו, מכשירי DVD ועוד.

מכשירים "לא אופנתיים" – המכשירים האלקטרונים הופכים ליותר ויותר מתוחכמים ומידי יום מומצאים מודלים חדשים למכשירי חשמל. הממציאים ממשיכים לאמץ את מוחם בחיפוש אחר שדרוג חיינו והפיכתם לקלים יותר בכל היבט שהוא. הגרסה האחרונה של מכשיר מסוים, תמיד תכיל פונקציות נוספות ומפתות, שפשוט יקשו על היכולת שלנו להתנגד לרכישתו. מכאן, שלעיתים קרובות אנשים נוטים להשליך מכשירים אלקטרוניים, לא בגלל שהם הפסיקו לעבוד, אלא פשוט בגלל טרנדים טכנולוגיים. למעשה, לכולנו יש חלק בפסולת אלקטרונית. אנחנו נוטים להיפטר בקלות יתרה מהמכשירים שכבר יש לנו, אפילו שהם עדיין תקינים ועובדים כהלכה.

מכשירים שאינם מאריכים ימים – מוצרים רבים, מראש מתוכננים ומיוצרים למחזור חיים קצר ומתקלקלים במהרה.

איך אנחנו יכולים לסייע בהפחתת הפסולת האלקטרונית?

שימור – עלינו לעשות ככל שביכולתנו, על מנת לשמור על מכשירים חשמליים במצב טוב. עלינו להאריך את השימוש במוצר, על ידי תחזוקה נאותה.

לשנות את הרגלי הצריכה שלנו – כאמור, אנחנו נוטים להחליף מכשירים במהירות רבה, אפילו אם הם עדיין תקינים לחלוטין. זה נהפך להרגל צרכני, לרכוש ולשדרג את המכשיר שברשותנו למילה האחרונה – בכל תחום. עם זאת, אין מנוס מלהיות יותר עמידים בפני ניסיונות הצריכה האגרסיביים מסביבנו, שמעודדים צריכה, צריכה ועוד צריכה.

להשמיש מחדש – יש להשמיש מחדש מוצרי חשמל שאין לכם צורך בהם יותר, על ידי מכירתם או מסירתם לאדם אחר. תרמו מכשירי חשמל תקינים לאנשים שישמחו לקבלם, כמו חברים, שכנים, גנים, בתי ספר וכו', או הציעו אותם למסירה בקבוצות וואטסאפ ופייסבוק.

למחזר – כאשר המכשיר שבק חיים ואין אפשרות להעבירו למישהו אחר, נותרה רק האופציה הזו: מיחזור. מוצרי חשמל מורכבים ממגוון חומרים שאפשר למחזרם. למרבה האירוניה, החפצים האלו נחשבים "אשפה" ומושלכים לאתרי פסולת כאשר הם עדיין מכילים חלקים שימושיים, כמו פלסטיק, זכוכית ומתכת, שאפשר למחזר ולהשמיש מחדש. לוחות שבבים אף מכילים מתכות יקרות ערך כמו זהב, נחושת, כסף, פלדיום ובדיל. לא מדובר בפסולת כלל וכלל. לכן, אם יש לכם מכשיר אלקטרוני שהתקלקל, אסור להשליכו לפח, אלא לשנעו אל נקודת איסוף של פסולת אלקטרונית. נזכיר כי לחברות למיניהן יש פסולת אלקטרונית רבה, החל ממקלדות, טלפונים, מחשבים וכו'.

חברתנו מציעה שירותי מיחזור פסולת אלקטרונית בכל חלקי הארץ. מטרתנו – לסייע לכם, בעלי עסקים ובעלי מפעלים, להפיק רווח על ידי מיחזור פסולת אלקטרונית שברשותכם, ולצמצם את הנזקים הסביבתיים הכבדים הנגרמים כתוצאה ממנה.

האם קיים חוק בעניין המיחזור?

בהתאם לחוק שנחקק במרץ 2014, שנקרא "חוק לטיפול בציוד אלקטרוני ובסוללות ומצברים בישראל", כל יבואן וכל יצרן נושאים באחריות המלאה לטיפול בפסולת שנוצרה כתוצאה מסוללות, מצברים וציוד אלקטרוני שנמכרים על ידם. כמו כן, כל חברת היי טק וכל מפעל, מחויבים להציג בכל שנה את הפסולת אשר מוחזרה על ידם. דהיינו, עליהם להגיש דו"ח של המיחזור שנעשה.
כמובן שיש למיין בקפידה את הציוד שנאסף – והדבר נעשה על ידי חברות מיחזור פסולת אלקטרונית ועל כך – בחלק הבא.

כיצד מתבצע תהליך המיחזור

הלקוח יוצר קשר עם חברת מיחזור, בנוגע לפינוי פסולת אלקטרונית מהעסק. בהמשך, מתואם מועד שבו מגיעה משאית מטעם חברת המיחזור אל המקום. המתכות נשקלות ומועבר תשלום ללקוח עבורן, בהתאם לתעריף שהוסכם מראש. לאחר מכן, חומרי הפסולת משונעים במשאית אל מפעל, שבו הן ממוינות. תהליך המיון עשוי להתבצע ע"י בני אדם או ע"י מכונות, בהתאם לכמות הפסולת. בתהליך המיון מופרדות המתכות.

לאחר תהליך המיון, החברה מעבירה את החומרים הללו לחברות אשר מתיכות את המתכות ומכינות מהן מוצרים או חומרי גלם אחרים.

המיחזור חשוב, מכיוון שבלעדיו אנחנו נישאר עם הרים ענקיים של פסולת, ערמות ענק ש"אוכלות" שטחים רבים, עם חומרים שפולטים רעלים לאדמה ולאוויר ושאינם מתכלים במהרה. בחלק הבא נדון בהשפעות הסביבתיות של פסולת אלקטרונית.

אפקטים סביבתיים של פסולת אלקטרונית

ההשפעות ארוכות הטווח מהזיהום שנוצר כתוצאה מהטמנת פסולת אלקטרונית, עדיין לא ידועות במלואן, אך כן ידוע שיש להן השפעה על האדמה, על המים ועל איכות האוויר – שהם מרכיבים חשובים של כדור הארץ.
כאשר מכשירי חשמל נמצאים מעל הקרקע, ניתן להשתמש בהם בבטחה. עם זאת, כאשר מכשירים אלו (בין אם הם עובדים או לא) מושלכים ל"אתרי פסולת רגילים" ונטמנים באדמה, התנאים למעשה משתנים. הם חשופים ללחות רבה. בהרבה מהמכשירים האלקטרונים יש חומרים כמו קדמיום, ניקל וכספית, שפולטים כימיקלים מסוכנים.

כאשר הגזים האלו משוחררים לתוך האדמה, הם כמובן משפיעים על הצמחייה אשר צומחת מתוך האדמה הזו, וכך נפגעים שדות וגידולים שגדלים בסביבה או שעשויים להישתל בעתיד. באופן זה, הם יכולים להשפיע על המזון שאנחנו, בני האדם, צורכים. אך לא רק אנחנו, גם בעלי החיים ניזונים מהצמחייה הזו. הם מורעלים לא רק מצריכת המזון, אלא גם משתיית המים. נסביר: הכימיקלים הרעילים מטפטפים ומחלחלים למי התהום, שזורמים אפילו הרחק מאזור ההטמנה של הפסולת האלקטרונית, אל נחלים ונהרות. כך מושפעים הצמחייה וחיות הבר בסמוך למקורות המים.

לנו בני האדם, החומרים הרעילים כמו כספית, קדמיום, עופרת, בריום וליתיום, עלולים ליצור בעיות בכבד, מוח, לב, כליות, מערכת השלד, מערכת הרבייה, מערכת העצבים ועוד.

ככל שיש יותר פסולת שנטמנת בקרקע, כך אנחנו רואים את התגברות השפעותיה. מחקרים מראים כי מי שמושפע, הם אנשים שעובדים בתוך האזור אך גם אלה שחיים בקרבתו. לכן חשוב להגביר את המודעות לנזקי פסולת אלקטרונית.

כמה מילים לסיום

בתור בעלי עסק, אתם בוודאי מודעים להכרח המשפטי למחזר את הפסולת האלקטרונית שברשותכם. בנוסף, ישנם היבטים סביבתיים לנזקים של פסולת אלקטרונית, שבהם דנו במאמר זה. למידע נוסף על מיחזור פסולת אלקטרונית – פנו אלינו.

 

צלצל אלינו עכשיו וקבל הצעת מחיר בעבור הפסולת שלך!

1800-800-878

(אנחנו לא מפנים מוצרי חשמל מבתים פרטים.)